TEILEN

•Sa 01.04 / 19.30 / MACHINEDRUM *LIVE* (Ninja Tune/US) [Electronica]
Support: Soulmind (Through My Speakers/Gretchen)
Doors 19.30 | Show 20.30

•So 02.04 / 19.00 / ROMARE W/ FULL BAND *LIVE* (Ninja Tune/UK) [Electronica, Beats]
Support: Marlais
Doors 19.00 | Show 20.00

•
Mo 03.04 / 19.30 / BIGYUKI *LIVE* (JP/US) [Jazz, NuJazz, Electronica]
Doors 19.30 | Show 20.30

•Di 04.04 / 19.00 / Trinity presents: GUTS *LIVE* (Puravida/Heavenly Sweetness/FR) [Beats, HipHop]
Doors 19.00 | Show 20.00

•Do 06.04 / 20.00 / TELEFON TEL AVIV *LIVE* (Ghostly/US) [Electronica]
Support: Throwing Snow (Houndstooth/UK)
Doors 20.00 | Show 21.00

•Fr 07.04 / 19.30 / JEFF PARKER GROUP *LIVE* (US) [Jazz]
Doors 19.30 | Show 20.30

•Fr 07.04 / 23.59 / DARKER THAN WAX ft. FUNK BAST*RD, GO YAMA, SILO [Electronica, Future Beats]
Funk Bast*rd (Darker Than Wax/HK) + Go Yama (Darker Than Wax/US) + Silo (Darker Than Wax/BE) + Hazeem (BeetGeaks) + Soulmind (Through My Speakers/Gretchen)

•Sa 08.04 / 19.00 / Konzertbüro Schoneberg presents: ALEX VARGAS *LIVE* (Universal/DK) [Soul, Electro, Pop]
Support: Kiah Victoria (UK)
Doors 19.00 | Show 20.00

•Sa 08.04 / 23.59 / RECYCLE – Berlin’s finest Drum’n’Bass: MADUK, UTAJH JAZZ [Drum’n’Bass]
Box1: Maduk (Hospital/Liquitycity/NL) + Utah Jazz (UK) + N’Dee (Recycle) + Rodeo (VUP) + MC Mace (Recycle) + MC Moto (BE)
Box2: Ein Tag am Meer Takeover ft. Irie Jai + Tagträumer²

•So 09.04 / 19.30 / MULATU ASTATKE *LIVE* (ET) [Ethno-Jazz, Ethio-Jazz]
Doors 19.30 | Show 20.30

•Fr. 14.04 / 23.30 / SHADES ft. ALIX PEREZ & EPROM [Bass, Electronica]
Alix Perez (Shogun Audio/Metalheadz/UK) + Eprom (Warp/Surefire/USA) + Delfonic (Oye Records/Gretchen) + Soulmind (Through My Speakers/Gretchen)

•Sa 15.04 / 23.30 / GET UP STAND UP [House, Tech-House]
Thomas Lizzara + Nico Pusch + Chris Hartwig + Zusan + Patrick Bell

•So 16.04 / 22.00 / UNSHAVED – EASTER EDITION
DJ BearScout u.a.

•Mi 19.04 / 19.00 / sun*day entertainment presents: PERTURBATOR *LIVE* (Bood Music/FR) – The Uncanny Valley Tour 2017 [Electro]
Special Guests: Gost & Dan Terminus
Doors 19.00 | Show 20.00

•Do 20.04 / 20.00 / SHAPESHIFTER *LIVE* (Hospital/NZ) [Drum’n’Bass]
Doors 20.00 | Show 21.00

•Fr 21.04 / 23.30 / SWINDLE [Footwork, Beats, Electronica]
Swindle (Deep Medi/Butterz/UK) + EL G (BE) + Delfonic (Oye Records/Gretchen)

•Sa 22.04 / 19.30 / GONJASUFI *LIVE (Warp/US) [Bass, Electronica]
Doors 19.30 | Show 20.30

•Sa 22.04 / 23.30 / GONJASUFI AFTERSHOW w/ DAEDELUS (Ninja Tune/Brainfeeder/US) u.a. [Bass, Electronica]

•Do 27.04 / 19.00 / Melt! presents: LGOONY *LIVE* – Lichtgang Tour 3017 [Cloud-Rap]
Special Guests: Dj Heroin, hnrk, Yaesyaoh und Asadjohn
Doors 19.00 | Show 20.00

•Fr 28.04 / 23.30 / THE BUG presents PRESSURE [Bass, Dub]
The Bug (Ninja Tune/UK) and friends

•Sa 29.04 / 23.30 / MNDSGN & KINGDOM [Electronica, Future Beats]
MNDSGN (Stones Throw/USA) + Kingdom (Fade to Mind/USA) + Delfonic (Oye Records/Gretchen) + Soulmind (Through My Speakers/Gretchen)