Club Gretchen Monatsprogramm

Mo 01.04 / Doors 19.30 / Show 20.30
Mulatu Astatke (ET) *live* @ ASTRA KULTURHAUS

•Do 04.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
General Elektriks (Wagram Music/FR) *live*

•Fr 05.04 / Doors 19.00 | Show 20.00
Booking Machine presents: Gnar & Germ (US) *live*

•Fr 05.04 / 23.59
Afrohaus
Box1: DJ MarSoul + Haizel + DJ Premps + Afro Haus Soundsystem

•Sa 06.04 / 22.30
Baile Funk Berlin: Mc Carol
Box1: MC Carol (BR) // Support: DJ Malukinho & Rafael Baska // Warm-Up: La By’le

•So 07.04 / Doors 19.00 | Show 20.00
Landstreicher presents: VÖK *live*

•Di 09.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
Céu (Six Degrees Records/BR) *live*

•Mi 10.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
Hailu Mergia (Awesome Tapes from Africa/ET) *live*

•Do 11.04 / Doors 19.30 | Show 20.30
Nubya Garcia (Jazz Re:freshed/UK)*live*

•Do 11.04 / 23.30
Valentino Khan
Box1: Valentino Khan (Mad Decent/US) + Grzly Adams (Full Scale) + Mr. Jah (Trapback) & special guests

•Fr 12.04 / Doors 19.00 | Show 20.00
Trinity presents: Ruffiction *live*

•Fr 12.04 / 23.59
A Night with Dengue Dengue Dengue & Jubilee
Box1: Dengue Dengue Dengue! (Enchufada/Auxiliar/PE) + Jubilee (Mixpack/US) + Frinda Di Lanco + Delfonic (Oye Records)

•Sa 13.04 / Doors 19.00 | Show 20.00
Streetlife presents: No Name „Room 25 Tour“ *live*

•Sa 13.04 / 23.59
Recycle – Berlin’s finest Drum’n’Bass: Hospitality Berlin ft. London Elektricity, S.P.Y & Metrik
Box1: London Elektricity (Hospital/UK) + S.P.Y (Hospital/UK) + Metrik (Hospital/UK) + N’Dee (Recycle) + Survey (Invisible/Recycle) + Mc Jamie White (Recycle/)
Box2: Kalle Kuts (G.I Disco)

•Mi 17.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
Record Release Rapkreation

•Mi 17.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
Fakear *live* @ KESSELHAUS

•Do 18.04 / 23.00
The Gaslamp Killer presents: Airplane Mode Berlin
Box1: The Gaslamp Killer (Cuss Records/US) + Kutmah (Big Dada/UK) + Tereza + Soulmind (Through My Speakers)

•Fr 19.04 / 23.00
Sportbass

•Sa 20.04 / Doors 19.30 | Show 20.30
Maverick Sabre (FAMM/UK) *live*

•Sa 20.04 / 23.59
Recycle – Berlin’s finest Drum’n’Bass: Classix
Box1: Bumblebee (US) + Dozor (GD Session) + Mr Jay (Recycle) + Phonomat (Icon) + Allic + Mc Jamie White (Recycle)

•So 21.04 / 21.30
UNSHAVED – Easter Edition

•Fr. 26.04 / Doors 19.30 | Show 20.30
Onipa (Wormfood/UK/GH) *live*

•Fr 26.04 / 23.59
Fresh out the Box – Classic HipHop
Box1: Marc Hype + Illo + guests

•Sa 27.04 / Doors 19.00 | Show 20.00
Loft Presents: The Hunna (300/Warner GSA/UK) *live*

•Sa 27.04 / 23.59
Organoid presents: Shades (Eprom & Alix Perez)
Box1: Shades (Eprom & Alix Perez/Alpha Pup/UK) + Deby Cage (Easydoesit/Organoid) + Yunis (Saturate/Torimōto/Organoid) + Mad Zach (Mad Lab/Saturate/US)

•Mo 29.04 / Doors 20.00 | Show 21.00
Alfa Mist (UK) // Support: Suff Daddy & the Lunch Birds (Four Music) *live*

•Di 30.04 / 23.00
Barbers & HipHop – Cut in den Mai Edition